فیبرنوری


یکی از الزامات توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح ملی، تبیین اهداف کلان جهت تامین نیازهای رفاهی و اقتصادی و مدیریتی جامعه است. مدیریت بحران، حل چالشهای مدیریتی و ترافیکی شهرها، ایجاد بسترهای مناسب جهت امنیت انتقال اطلاعات و ... از جمله محورهایی است که در تبیین اهداف میان مدت و بلند مدت و استفاده از فناوری های نوین مورد توجه دست اندرکاران قرار می گیرد.

از جمله گامهای مهمی که دستیابی به اهداف کلان را فراهم می کند؛ ایجاد شهرهای هوشمند است که هدف آن بهبود کیفیت زندگی و تاثیر اطلاعات و فناوری بر افزایش سطح کارایی خدمات و برآوردن نیازهای مردم می باشد.

کاربردهای شهر هوشمند شامل: ارتقا کیفیت عملکرد و تعامل خدمات شهری، کاهش هزینه ها، مصرف منابع و بهبود ارتباطات بین شهروندان و دولت در تعامل با ذینفعان بخشهای مختلف توسعه خدمات از جمله بانکها، شهرداری ها، اپراتورهای تلفن همراه، خدمات درمانی، خدمات مدیریت شهری و ... می باشد.

به واسطه گستره فناوریی های که در چهارچوب شهر هوشمند پیاده سازی خواهند شد اصلی ترین ابزار ایجاد و گسترش شهر هوشمند در راستای فناوری؛ ایجاد و بستر سازی زیرساخت پرسرعت و امن آن می باشد.

در سالهای اخیر سرمایه گذاری های زیادی در موضوعات زیرساختی به ویژه پروژه های نصب فیبر نوری صورت پذیرفته است.

در این راستا شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل با مشارکت شهرداری ها با سرمایه گذاری مشترک و شرکت توسعه و نوآوری شهر به عنوان پیمانکار، اقدام به ایجاد زیرساخت فیبر نوری در شهرهای مختلف کشور نموده است که کمک شایانی به شکلگیری شهر هوشمند خواهد نمود.

از مهمترین پیشرفتهای فناورانه، اقتصادی و ترافیکی این پروژه ها می توان اتصال تقاطع های شهر به مرکز کنترل ترافیک، ارائه اینترنت شهری در پارکها و مراکز عمومی، اتصال ساختمانها و مراکز شهرداری به یکدیگر، اتصال سایتهای تلفن همراه ایرانسل و توسعه ظرفیت ارائه خدمات تلفن همراه ایرانسل را نام برد.

در حال حاضر شرکت توسعه و نوآوری شهر در شهرهای ساری و کرج در مجموع حدود 250 کیلومتر مسیر در حال انجام دارد و بزودی 30 کیلومتر مسیر را در شهر بوشهر آغاز خواهد نمود.

پروژه ایجاد شبکه فیبر نوری با جدیدترین روش روز دنیا یعنی روش FTTX اجرا می شود.

 

معرفی روش FTTX  برای توسعه فیبر نوری (Fiber To The X)

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در عصر شبکه روش های نوینی در توسعه کابل ها و ارتباطات زیر ساخت بوجود آمده است .  در این بین یکی از روش های موجود FTTX می باشد، با این روش انتقال فیبر نوری به هر محل ترمینال شدن را امکان پذیر می نماید که روش انجام این روش را به صورت مختصر شرح می دهیم .

1.  طراحی مسیر های اجرایی و پیش بینی موانع جهت اجرای پروژه FTTX.

2. حفاری خطی مسیر با استفاده از دستگاه های حفاری جهت اجرای پروژه FTTX.

3. تخلیه کامل و زیر سازی جهت نصب میکرو داکت و سپس پر نمودن شیار جهت اجرای پروژه FTTX.

4. ترمیم شیارجهت اجرای پروژه FTTX.

5. نصب دریچه های دسترسی جهت اجرای پروژه FTTX.

6. شوتینگ میکرو فیبر جهت اجرای پروژه FTTX.

7. فیوژن و تست فیبر جهت اجرای پروژه FTTX.

 

روت دیزاین

طراحی مسیر های اجرایی در دو مرحله انجام میشود . در مرحله اول قبل از اجرا، مسیر های پیشنهادی کار فرما توسط کارشناسان مجرب شرکت بررسی شده و بهترین مسیر ها را جهت اجرا انتخاب می شود. مرحله دوم در پایان اجرا تیم طراحی اقدام به تولید ازبیلت می نماید و در نهایت ازبیلتی کامل و جامع را از مسیر تهیه می نمایند.

 

حفاری خطی

در این نوع حفاری با استفاده از ماشین آلات راه سازی ( ترنچر) حفاری انجام می شود. با توجه به کار بری عرض و عمق شیار متفاوت است . عرض شیار بین 2 تا 15 سانتیمتر میباشد و عمق شیار بین 10 تا 60 سانتیمتر می باشد . در این روش از حفاری با سرعت بالا تر و با تخریب کمتر میتوان حفاری را به سر انجام رساند.  

تخلیه  شیار نصب میکروداکت و پر نمودن شیار

در این مرحله پس از حفاری شیار به صورت کامل تخلیه شده ، سپس میکرو داکت نصب شده و روی میکرو داکت مجددا پوشانده می شود .

 

 

ترمیم شیار

شیار پس از پر شدن میبایست ترمیم شود که ممکن است توسط بتن، آسفالت و یا ترکیبی از هر دو انجام شود.

 

نصب دریچه های دسترسی

برای دسترسی به این خطوط زمینی دریچه هایی نصب میگردد ، البته از این دریچه ها میتوان برای گسترش خطوط هم استفاده نمود . در ابتدا و انتهای میکرو داکت این دریچه های دسترسی نصب میشود که انواع آن مختلف میباشد . انواع منهول ها با سایز های مختلف ، انواع کن ها با سایز های مختلف و همچنین میتوان از باکس های دیواری استفاده کرد .

 

شوتینگ میکروفیبر

در این مرحله پس از نصب میکرو فیبر و دریچه های دسترسی آن با استفاده از دستگاه شوت ، میکرو فیبر را به درون میکرو داکت شوت میشود . مزایای استفاده از این روش سرعت بالای شوت فیبر در مسیر ، در صورت هر گونه خرابی در فیبر می توان آن را به آسانی رفع کرد .

 

فیوژن و تست

در مرحله آخر فیبر های شوت شده در دریچه های نصب شده یا باکس ها میبایست فیوژن شود که با توجه به نحوه استفاده از آن متفاوت میباشد . فیوژن های انجام شده درون کلوژر ها ، باکس ها و ... انجام میشود . پس از فیوژن با استفاده از دستگاه تست OTDR  تمامی تار های فیبر نوری مورد تست قرار میگیرد تا گزارشی از تارها را تهیه کنیم .

 

مزایا

هزینه کم تر ، سهولت در انجام پروژه ، سرعت بالای اجرا ، تخریب کمتر ، امکان توسعه در آینده ، سهولت در انشعاب گرفتن و ...